Jaki ekspres do kawy kupić? Jaki jest najlepszy ekspres do kawy do domu

Nie wiesz jaki ekspres do kawy idealnie sprawdzi się w Twoim domu, a nawet w małym biurze? Chciałbyś, aby kawa, którą pijesz smakowała tak samo jak w Twojej ulubionej kawiarni? Jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez pysznej kawy lub chcesz docenić swoich pracowników i klientów, to warto zastanowić się nad zakupem dobrego i sprawdzonego ekspresu do kawy.

Decyzja o zakupie ekspresu do kawy napewno nie należy do najłatwiejszych, rynek zaskakuje nas wieloma możliwościami. Cena ekspresów waha się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Cena nie powinna być jedynym bodźcem do kupna ekspresu, ponieważ to nie ona jest wyznacznikiem tego, czy będziemy zadowoleni z urządzenia. 

 

Jaki ekspres do kawy spełni moje oczekiwania? Kolbowy czy automatyczny?

Jaki ekspres do kawy kupić, aby spełnił oczekiwania użytkownika? Na pewno musi był trwały i funkcjonalny. Urządzenie, które kupujemy ma nam służyć przez wiele lat, a im lepiej dopasuje je do swoich potrzeb i preferencji, tym lepiej dla nas. 

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania idealnego ekspresu do kawy, który spełni Twoje oczekiwania, to powinieneś przeczytać nasz krótki poradnik, w którym dowiesz się o najważniejszych aspektach, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem ekspresu do kawy.

 

 

Ciśnieniowe ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem

Zacznijmy od najbardziej popularnego ekspresu do kawy, który przygotowuje smaczną i aromatyczną kawę. Jest nim ciśnieniowy ekspres automatyczny z wbudowanym młynkiem do kawy. Ekspresy ciśnieniowe do zaparzania kawy wykorzystują wysokie ciśnienie. Specjalna pompa wtłacza gorącą wodę do pojemnika ze zmieloną kawą, a na koniec do filiżanki. 

Dużą zaletą takiego ekspresu jest już wcześniej wspomniany wbudowany młynek do kawy, który mieli ziarna bezpośrednio przed zaparzeniem kawy. Ekspresy automatyczne są jednymi z najbardziej zaawansowanych, umożliwiają one przygotowanie wielu różnych rodzajów kaw po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Ich jedyną wadą jest wysoka cena.

Od dawna wiadomo, że kawa przygotowana ze świeżo zmielonych ziaren jest dużo smaczniejsza. Przed zakupem automatycznego ekspresu ciśnieniowego warto zwrócić również uwagę na kilka innych rzeczy.

 

Moc ekspresu do kawy

Większość kupujących osób nie wie za co odpowiada moc w ekspresie. Odpowiedź jest prosta. Im większą moc ma nasze urządzenie, tym szybciej nagrzewa się woda, a tym samym szybciej zrobi kawę. Urządzenia mające moc wynoszącą około 1000 W, nagrzewają wodę w około minutę. Lepsze ekspresy mają moc 1500 W i więcej, w ich przypadku kawa robi się duży szybciej.

 

Wbudowany młynek do ziaren kawy

Wbudowany młynek wyróżnia te urządzenia na tle innych, choć często takie urządzenia posiadają miejsce na wsypanie kawy już zmielonej. W ekspresach do kawy montowane są młynki udarowe lub żarniowe. Ten pierwszy jest zbudowany z ostrzy, które siekają ziarna kawy, przez co nagrzewa się kawa, a to ma negatywny wpływ na jej smak. Lepszym rozwiązaniem są młynki żarniowe, które działają na zasadzie walców, które się obracają i mielą kawę. Jest do dużo lepsze rozwiązanie, które zachowuje smak i aromat kawy.

 

Funkcja spieniania mleka

Jeśli planujesz zakup ekspresu nie tylko do robienia espresso, ale także kaw mlecznych, to będziesz potrzebował podgrzanego i spienionego mleka. Na rynku są dwa rozwiązania, które sprawdzą się w domowych warunkach.

Pierwsze to dysza do spieniania mleka, końcówkę zanurza się w kubku z mlekiem, wytwarzająca się para podgrzewa oraz spienia mleko. Dla osób często pijących kawę z mlekiem, lepszym rozwiązaniem będzie automatyczny system Cappuccinatore. Składa się on z małej rurki, którą wkłada się do butelki lub kartonu z mlekiem. Urządzenie zasysa mleko, podgrzewa je i spienia, a następnie przelewa prosto do szklanki. 

 

Pompa – ciśnienie

Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia jest sprawą kluczową. Jest to siła z jaką podgrzana woda będzie przepływała przez zmielone ziarna kawy. Ciśnienie potrzebne, aby zaparzyć poprawne espresso to około 9 bar. Jeśli urządzenie ma mniej niż 9-10 barów, to nie warto rozważać zakupu.

 

Elektroniczny wyświetlacz i automatyczne czyszczenie

Dużą wygodą jest elektroniczny wyświetlacz, który jest intuicyjny w obsłudze. Ekspresy do kawy z wyższej półki mają często ekrany dotykowe, a żeby przygotować np. Latte wystarczy wybrać odpowiednią opcję na ekranie i nacisnąć przycisk.

Automatyczne czyszczenie jest dużą zaletą ekspresów automatycznych. Lepsze urządzenia są wyposażone w funkcję okresowego automatycznego czyszczenia i odkamieniania. Ale wiele z nich po włączeniu i wyłączeniu przepłukuje wszystkie przewody. 

 

 

Ekspres do kawy kolbowy ciśnieniowy

Ekspres do kawy dla małej gastronomii, biur i domu

Kolbowy ekspres do kawy, to coraz częściej wybierany ekspres do użytku domowego. Jesteś osobą, która lubi brać czynny udział w parzeniu kawy, a duże znaczenie ma dla Ciebie wygląd, smak i aromat przyrządzonej kawy, to ekspres kolbowy jest idealnym rozwiązaniem. 

W przypadku ekspresu kolbowego stosujemy kawę mieloną, co oznacza, że musimy zaopatrzyć się w młynek do ziaren kawy lub kupować kawę już zmieloną. Pytanie, które powinniśmy sobie zadać przed kupnem ekspresu kolbowego, dotyczy tego jaką kawę lubisz. Ekspresy kolbowe służą przede wszystkim do robienia espresso (i kaw na jego bazie). 

Główną różnicą między ekspresem automatycznym, a kolbowym jest to, że pierwsze urządzenie jest zautomatyzowane, nie wymaga wiedzy, cierpliwości i podstawowych umiejętności parzenia kawy oraz spieniania mleka. Nie da się ukryć, że poprawnie przygotowana kawa w ekspresie kolbowym ma dużo lepszy smak i aromat od tej z automatu.

Przed zakupem kolbowego ekspresu do kawy warto zapoznać się z podstawowymi parametrami potrzebnymi do przygotowania idealnego espresso.

Według włoskich specjalistów idealne espresso powinno przygotować się z:

  • Ilość kawy na 1 porcję powinno przypadać około 7g świeżo zmielonej kawy
  • Ciśnienie powinno wynosić 9 bar
  • Czas parzenia około 25 sekund
  • Temperatura wody 89-93 °C
  • Objętość espresso 25-30 ml

 

Kolba

Ekspresy kolbowe, jak sama nazwa wskazuje posiadają tzw. Kolbę (zwaną także portafiltrem). Kolby mogą być pojedyncze – na jedną porcje espresso, lub podwójne. Wsypuje się do niego odmierzoną ilość kawy, które wcześniej musi być zmielona, następnie trzeba ją sprasować (najlepiej specjalnym tamperem). Jest to bardzo ważne, ponieważ dobre ubicie kawy 

 

Bojler

W ekspresach kolbowych najczęściej spotykanym elementem grzewczym jest bojler. W bojlerze woda podgrzewana jest przez grzałkę umieszczoną wewnątrz. Bojler w ekspresie kolbowym Archimede ma pojemność 1,1 litra. Często spotykane są urządzenia o mniejszej pojemności. Zaletą posiadania wbudowanego bojlera jest to, że jesteśmy w stanie jednorazowo przygotować większa ilośc kaw, bez obawy o spadek temperatury wody.

 

Dysza do spieniania mleka

Przygotowanie poprawnego espresso to podstawa, ale część z was czasami będzie miała ochotę na kawę z mlekiem np. Cappuccino, macchiato, latte. Ekspresy kolbowe są wyposażone w dyszę do spieniania mleka. 

Ręczne przygotowanie kawy i spienianie mleka w ekspresach kolbowych na pierwszy rzut oka może być przerażające, jednak po kilku razach na pewno opanujemy podstawy, a z każdą kolejną kawą będziemy doskonalić swoje umiejętności. 

 

Moc i ciśnienie w ekspresie kolbowym

Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia jest sprawą kluczową również w przypadku ekspresu kolbowego. Ciśnienie potrzebne, aby zaparzyć poprawne espresso jest takie samo jak w ekspresach automatycznych i wynosi około 9 bar.

Moc oznacza szybkość nagrzewania się urządzenia, im jest wyższa tym lepiej dla nas. 

 

Ceny ekspresów kolbowych

Ceny ekspresów kolbowych w supermarketach zaczynają się już od kilkuset złotych, jednak warto pamiętać, że taki ekspres nie przygotuje nam kawy wysokiej jakości.

Ceny dobrych i profesjonalnych ekspresów kolbowych do użytku domowego, mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Takie różnice w cenie wynikają z wielu czynników m.in. jakość wykonania, użyte podzespoły, technologia, moc. To jaki ekspres warto kupić zależy od naszych potrzeb, jeśli marzysz o idealnym espresso, którego przygotowanie zajmie Ci kilka chwil, to musisz liczyć na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. 

Jeśli nie odstrasza Cię procedura parzenia kawy w ekspresie kolbowym, to możemy śmiało polecić go do użytku domowego.

 

 

Ekspres do kawy przelewowy

Ekspresy do kawy przelewowe są bardzo proste w obsłudze. Przygotowana w nich kawa smakuje podobnie do kawy mielonej zalewanej wrzątkiem, ale nie występuje tutaj problem z fusami, ponieważ zastosowany jest filtr.

Ekspresy przelewowe działają w dość prosty sposób, wystarczy wsypać odmierzoną ilość kawy do pojemnika z filtrem i wcisnąć guzik. Kawa zalewana jest wrzątkiem, który powoli przesącza się do dzbanka na dole. 

Ekspres przelewowy zbudowany jest z:

  • Zbiornika na wodę
  • Pojemnika na kawę
  • Filtra
  • Dzbanka
  • Płyty grzewczej

 

 

Podsumowanie – Jaki ekspres do kawy wybrać do domu?

Mamy nadzieję, że pomogliśmy odpowiedź na pytanie jaki ekspres do kawy wybrać jest teraz trochę łatwiejsza, a nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości. W dzisiejszym wpisie poruszyliśmy temat trzech ekspresów do kawy, które świetnie sprawdzą się w domu. Sa nimi ekspresy automatyczne ciśnieniowe, ekspresy kolbowe oraz przelewowe.

Ekspres automatyczny – idealnie sprawdzi się w przypadku, gdy chcemy w prosty i szybki sposób przygotować naszą ulubioną kawę, nie ważne czy jest to espresso, czy kawa mleczna. Ekspresy automatyczne mają wbudowany młynek do kawy, co sprawia, że jest ona mielona chwilę przed zaparzeniem napoju. Pozwoli to nam uzyskać dobry smak i aromat przygotowywanej kawy. 

Ekspres kolbowy – coraz częściej wybierany ekspres do użytku domowego. Jeśli jesteś osobą, która lubi brać czynny udział w przygotowywaniu kawy oraz zależy Ci na idealnym smaku i aromacie przygotowanego napoju, to ekspres kolbowy sprawdzi się idealnie w Twoim domu. Poprawnie przygotowana kawa w ekspresie kolbowym gwarantuje najwyższą jakość.

Ekspres przelewowy – idealny dla osób, które preferują proste, czarne kawy o dużej zawartości kofeiny. Jego zaletą jest niska cena. Jakość przygotowanej kawy na pewno zostawia wiele do życzenia, jednak niektórym osobą kawa z takiego urządzenia smakuje.

 

Parametry, którymi należy się kierować przy wyborze ekspresu automatycznego i kolbowego:

Moc minimum 1400 W (im więcej tym lepiej)

Ciśnienie minimum 9 bar, max 15

Pojemność zbiornika na wodę – 1l i więcej

Młynek – żarniowy (dla ekspresów automatycznych)

Spienianie mleka – zależy od upodobań, system Cappuccinatore jest prosty w obsłudze. Dysza, potrzeba wprawy, aby odpowiednio spienić mleko

Wyświetlacz i programator – tutaj również zależy od indywidualnych preferencji, jest przydatny.

 

Dodaj komentarz